Language switching

Thursday, April 5, 2018

Jak vložit svá autozomální data z FTDNA do dalších databází (MyHeritage, Gedmatch, ...)

Tak dnes bych rád napsal malý návůdek pro začátečníky, jak využít vaše autozomální data z FamilyTreeDNA (tj. produkt Family Finder) v dalších genealogických databázích.

První krok je data stáhnout.
V okně, které vás čeká hned po přihlášení najdete v sekci Family Finder klíčovou frázi "Download Raw Data".

Protože chceme provést nahrání dat jak na MyHeritage tak na gedmatch.com, stáhneme jak verzi 36 Concatenated, tak verzi 37 Concatenated. Čísla 36, 37 udávají verzi lidského genomu, proti které byla data namapována (zpřesňování toho, jak náš genom vypadá, stále probíhá). Concatenated pak říka, že chceme všechny kusy DNA, které FTDNA poskytuje spojené do jediného souboru.


Teď když soubory máme, bude potřeba je nahrát.

1. MyHeritage


  MyHeritage v poslední době velmi zapracovala jak na svých algoritmech pro porovnávání osob, tak na nástrojích, které máme pro práci s DNA shodami k dispozici. Jedná se v dnešní době o zcela jistě nejmocnější uživatelsky příjemnou možnost pro genetické genealogy. Podle mě neexistuje důvod, proč na MyHeritage nebýt. Pokud budou nadalé pokračovat v nasazeném tempu, jejich užitečnost i velikost databáze jenom porostou.

  A teď uz k samostatnému nahrávání.
  Začneme v menu DNA, a zvolíme "Nahrát data DNA"

  Teď nás správně láká velké tlačítko Start.

K dalšímu kroku si řekneme pár detailů.
Za prvé si musíme vybrat, jestli jde o DNA naši, nebo někoho jiného.
Jedná-li se o někoho jiného, musíme ještě vybrat, o kterou osobu se jedná (a odpřísáhnout, že s nahráním souhlasí - tohle neberte prosím na lehkou váhu!, každý má právo volby, i vaše rodina:). Výběr osoby pak pracuje s rodokmenem, který na MyHeritage můžeme mít, takže pokud jsme nějaký nahráli, je výběr osoby velmi jednoduchý.
Poslední věcí co máme na výběr je zda zaškrtnout poslední položku - Souhlas o dohodě, ta totiž není povinná. Davá MyHeritage možnost použít naši DNA (anonymizovanou) pro vědecké účely. Takže se každý musí rozhodnout, zda je nakloněn této myšlence, či nikoliv. Já osobně vědu mile rád podpořím, takže jsem položku s radostí zatrhnul.

Po stisknutí tlačítka Nahrát tedy nezbývá než najít soubor stažený z FTDNA začínající znaky 37_Nase_Jmeno... Pak se soubor nahraje.

Zobrazí se informace s tím, že data byla úspěšně nahrána a nezbývá než čekat na email o tom, že jsou naše shody k dispozici.

2. Gedmatch.com gedmatch.com

Když jsem psal, že MyHeritage má nejlepší sadu uživatelsky příjemných nástroju, tak Gedmatch má tu sadu vůbec ale zdaleka nejlepší, včetně takových věcí jako vytváření DNA našich zesnulých předků, rozdělení naší DNA na otcovskou a mateřskou polovinu, zobrazení všech triangulačních skupin, mnoho ruzných odhadů etnicity, a podobně. S tou uživatelskou příjemností je to bohužel o malinko horší, ale nic čeho by bylo třeba se bát.

Takže kde začít?
Tenhle "Generic Upload FAST" je naše správná rychlá volba.

A
A co vyplnit?

Jméno testovaného

Přezdívku (pokud nechcete zobrazovat shodám plné jméno)
Pohlaví (Male = muž, Female = žena)

mitochondriální haplogrupa (lze vynechat)
Y haplogrupa (lze vynechat)


Máte povolení dané osoby data nahrát?
(opět na vás apeluji, neberte na lehkou váhu!)

A zde tedy vybrat soubor začínající 36_Vase_Jmeno...

A pak ted dostanete číslo, jako například T925337 a nezbývá než čekat, až budou vaše shody k dispozici.

Doufám, že jak na MyHeritage tak na GedMatch najdete mnoho zajímavých bratranců a sestřenic.


No comments:

Post a Comment