Language switching

Tuesday, October 31, 2017

Nová verze 23andMe i pro Čechy!


Rád bych se vrátil ke svému blogu, a k tomu citím, že je zapotřebí přeložit posledni článek z února, abych dostál česko-anglické paritě a mohl jít dál.

Co tedy budeme dohánět?

23andMe konečně ohlásila, že bude převádět zahraniční účty bez zdravotních výsledků - takže Británie, Kanada a Dánsko maji zatím smůlu. (dnes, v říjnu, už je tedy převedeno vše).

Co nám tahle změna přinese? Trochu horší práci s našimi shodami :( To je na té přicházející změně asi nejhorší - nový vzhled a ovládání je směřováno na začátečníky a nenabízí takovou rychlost a důraz na výsledky, jako staré stranky. Navíc veledůležitý chrome plugin 529andYou nepracuje zcela automaticky, což bude při práci s velkým množstvím dat rozhodně chybět. 23andMe mám ze všech stránek nejradši právě kvůli výborným schopnostem pluginu 529andYou, který umožňuje ověřovat triangulační skupiny téměř bez námahy.

Na druhou stranu, máme na co se těšit:

  1. Souhlas s pozvánkama, hurá! Mám už asi 4 měsíce zabugovaný účet, neschopný odsouhlasit pozvánku od někoho jiného.
  2. Čtení a psaní zpráv! Dvakrát hurá!! Můj účet, asi kvůli velkému množství shod, už neumožňoval čtení nových zpráv. Má omluva všem co mi psaly a nikdy se nedočkali odpovědi. 
  3. Schopnost ozvat se anonymním shodám! Konečně se budeme zase schopní ozvat anonymním shodám. Často ani neví, že jsou "anonymní" a nemají žádný problém sdílet.
  4. Nová funkcionality In-Common-With - "společné shody". Tohle bude strašně důležitá nová vlastnost, která nám umožní rychle nahlédnout, kdo je s kým příbuzný.
  5. A spousta dalších drobnosti, jako například novější informace o můžských haplogrupách.

Rád bych využil téhle příležitosti, a vyslal ještě jednu vlnu pozvánek. Kdo ví jak budou věci vypadat. Jedna věc je jistá - schválené shody zůstavají schválenýma shodama i skrz přesun na nové stránky.
Takže zřejmě schválené shody = dobrá věc :)

Pokud jste náhodou má shoda, moc rád vám pomůžu s lepším porozuměním genetické genealogii - nebo s lepším porozuměním vašim středoevropským, především českým předkům.
I když vás nic z toho nezajímů, moc pomůžete výzkumu našich společných kořenu, pokud odsouhlasíte mou nabídku ke sdílení. Umožní mi to lépe stanovit triangulační skupiny, kusy DNA mě a mých shod z konkrétního společného předka. Sdílení mi umožní vidět jen ten malý kousek DNA, který sdílíme a nenese žádné bezpečnostní riziko.

Také bych rád udělal novou verzi naší série o sdílení. Jak se situace změnila od ledna?

Tady je porovnání s posledním loňským blogem:
DNA shodyAnonymníOdsouhlasené% odsouh.
já (Kuba)952 (+6)214 (-25)381 (+21)40.02%
matka854 (+9)239 (-32)311 (+25)36.42%
otec918 (+2)196 (-33)391 (+30)42.59%
bab. z m. strany1122 (+19)293 (-9)516 (+21)45.99%
bab. z o. strany925 (+5)241 (-34)337 (+11)36.43%
děd. z m. strany957 (+14)229 (-28)357 (+23)37.30%
manželka898 (+8)224 (-50)304 (+29)33.85%

Zajímavé, že všechny ty změny jsou bez jediné pozvánky.

A přesto se nám daři u některých profilů překonat magickou 40% hranice! Paráda.
Přestože je poslední dobou na 23andMe slyšet dost negativních reakci (na facebooku, různých fórech), já můžu směle říct, že počet shoda roste na úplně všech profilech.
A zároveň klesá počet anonýmních shod, často téměř rychlostí světla - když z manželčiného seznamu shod jich ubylo celých 50.

Vychází mi jednoduché pozorováni. Dokud budete své shody pozývat ke sdílení, statistiky budou vypadat pěkně. Budete mít víc a víc bratranců a sestřenic ke zkoumání.

Jak jsou na tom neodsouhlasené pozvánky? Podívejme se:


Šest zabugovaných pozvánek. Snad zůstanou i po přechodu.
A víc než tři a půl tisíce neodsouhlasených shod. Včetně těch nejbližších. Moc doufám, že tahle vlna pozvánek dokáže některé z mých shod zastihnout. Dostat to dolů na 3000 by bylo úžasné ;)

Ja bych se na to nové 23andMe díval s pozitivními emocemi. Čekají nás nové skvělé nástroje. Stejně jako staronová schopnost pozvat ke sdílení anonymní shody.

A v neposlední řadě teď tvrdě (jak jen čas dovolí) makám na rodokmenu, takže napojovat shody bude zase jednodušší. Doufám :D

No comments:

Post a Comment